DHZ Spišský Štvrtok si buduje vlastnú tartanovú dráhu!

Rok 2015 bol veľmi úspešný a priniesol veľa nových príležitostí. Vďaka skvelým sponzorom a nášmu nadšeniu pre vybudovanie tartanovej dráhy, sme na jeseň roku 2015 v našej obci odštartovali úspešný projekt s názvom – „Je to vášeň, čo nás ženie vpred.“

Pochádzam z obce Spišský Štvrtok, ktorá leží pod Tatrami na križovatke troch menších miest Levoča, Poprad a Spišská Nová Ves. Tí, ktorí sa venujú hasičskému športu o našej obci už určite niečo počuli. Mám rada dobrovoľníctvo a okrem iného som už niekoľko rokov dobrovoľnou hasičkou v našej obci. K tejto činnosti ma doviedol môj ocko, ktorý už 30 rokov pracuje ako hasič, dobrovoľník a tréner.

Počas úvodných týždňov v novej firme, kde som začala minulý rok pracovať, som dostala email o možnosti získania finančnej podpory projektov, ktoré organizujú zamestnanci firmy pre rôzne odvetia v rámci dobrovoľníctva. Presne na takýto stimul sme už v rámci nášho DHZ dlho čakali. Už nejaký čas sme totiž mali v pláne vybudovať v našej obci tartanovú dráhu, ktorá by slúžila na naše tréningy, súťaže, na atletiku pre základnú školu atď. Stále nám však chýbalo reálne spracovanie tohto nápadu, dokumentácia, sponzori a iné potrebné veci.

Získali sme motiváciu a posunuli sme naše myšlienky do reálneho plánovania. Oslovili sme obec, získali predbežný finančný rozpočet, nákresy a spísala som niekoľko dokumentov o našej činnosti, úspechoch a plány s touto dráhou. Všetko sme stihli včas a na konci apríla 2015 som tento projekt predložila na schválenie do Düsseldorfu v Nemecku, kde naša firma sídli. V napätí sme čakali niekoľko týždňov, ale v kútiku duše som bola presvedčená o jeho úspechu. Následná pozitívna odpoveď a schválenie peňažného daru nás viedlo k prvým prácam na ihrisku. Výstavba takejto dráhy nie je lacný špás, ale vďaka počiatočnému grantu, našim vlastným finančným prostriedkom, pomoci od obce a niekoľkým ďalším sponzorom, ktorým sme veľmi vďační a zaviazaní, sa nám počas jesene podarilo vybudovať prvú, podkladovú časť dráhy. Z veľkej časti sme na nej pracovali svojpomocne. Nakúpili sme potrebný materiál, vybavili podnikateľov z obce, ktorý nám to priviezli, vykopali základy a my sme si to vlastnými rukami uložili a dali tak nášmu snu reálnu podobu. Robili sme to s veľkou chuťou, atmosféra na ihrisku bola vždy príjemná. Bez nároku na odmenu, mnohí členovia pracovali počas svojho voľného času do večera, s občerstvením, ktoré im priniesli hasičky a spolu budovali nielen dráhu, ale aj zmysel našej činnosti. Bolo úžasné sledovať, ako sa kopy kameňov a neupravená časť ihriska počas niekoľkých týždňov zmenila na 100m pás, ktorý sa onedlho bude využívať na šport. Dráha, ktorú si nemôže dovoliť väčšina dobrovoľných združení, čo je škoda. V našom okolí je jediná najbližšia v areáli Hasičského a záchranného zboru Poprad.

Nerobíme to však len pre seba, ale hlavne pre mladých, ktorí potrebujú príležitosti na trávenie svojho voľného času. Hasičstvo sa v posledných rokoch rozmáha a dobrovoľníkov pribúda. Okrem toho, že je to zaujímavý šport, ktorý počas sezóny vyžaduje účasť na množstve súťaží a tréningov, je to oblasť, ktorá má v našej spoločnosti významné a dôležité miesto. Mladí, ale aj starší členovia sú odhodlaní vo svojom voľnom čase pomôcť v obci a jej blízkemu okoliu s hasením požiarov a ochrany majetkov a osôb a iných nebezpečných zásahov. Aj v našej obci sú dobrovoľníci často povolaní k zásahom, ktoré v niektorých prípadoch zvládnu uhasiť sami, ale často je nevyhnutná aj asistencia profesionálov, kvôli lepšej technike a hlavne z hľadiska bezpečnosti.

Veríme, že dokážeme osloviť mladšie generácie, aby svoj voľný čas venovali viac športu ako vysedávaniu doma, aby našli uspokojenie v dobrovoľníckych aktivitách a aby bol náš svet vždy lepším miestom pre život. Najdôležitejšia je samozrejme prevencia, ale je vždy fajn, mať po blízku ľudí, na ktorých sa môžete za každých okolností spoľahnúť.

V tomto roku nás čaká dokončenie nášho projektu a prvé tréningy na tartane. Bude to ešte beh na dlhú trať, keďže nám chýbajú financie, ale vieme, že s podporou obce, ďalších sponzorov a s našou vytrvalosťou je tento cieľ reálny. Dúfame, že o nás ešte budete v budúcnosti počuť. Nielen ako o obci, ktorá v hasičskom športe získala v roku 2015 titul Majstrov Slovenska, ale hlavne o obci, ktorá si vlastnými silami vybudovala tartanovú dráhu a umožnila mladým rozvíjať ich talent. Prekážky sú nato, aby sa prekonávali a príležitosti, na to, aby sa využívali. V prípade otázok týkajúcich sa prípadnej spolupráce a sponzoringu pre náš projekt nás neváhajte kontaktovať. Ďakujeme za Vašu podporu!

Ivana Neuvirthová, zástupca projektu výstavby tartanovej dráhy pre DHZ Spišský Štvrtok

 

 

 

Check Also

Vrtuľník letí na pomoc zraneným hasičom

Na miesto vážnej dopravnej nehody vyslali dva záchranárske vrtuľníky a tri sanitky. Neskôr sa tam …