Zlatý záchranársky kríž za rok 2018

V priestoroch hotela Tatra v Bratislave sa dnes popoludní uskutočnilo slávnostné podujatie Zlatý záchranársky kríž, na ktorom sa už 13. krát stretli najlepší záchranári z celého Slovenska spoločne s hrdinami laických záchranných akcií.

Poslaním tohto podujatia je oceniť výnimočné, profesionálne zvládnuté zásahy hasičov, zdravotníkov, policajtov a iných zložiek integrovaného záchranného systému, dobrovoľníkov aj profesionálov, rovnako ako i obetavé činy prvej pomoci laikov – detí aj dospelých.

Odborná porota zložená z predstaviteľov všetkých zložiek Integrovaného záchranného systému hodnotila tento rok výnimočné činy profesionálnych záchranárov i laikov v podobe 70 nominácií. Najnáročnejšou kategóriou na hodnotenie bola i tento rok kategória „Záchranársky čin profesionálneho kolektívu“,kde už samotná povaha všetkých činov vypovedala o excelentnej kvalite záchranárskej práce a bolo veľmi náročné vybrať víťaza. I v tejto kategórii, kde bolo nominovaných 46 činov, nakoniec zvíťazil predovšetkým aspekt výbornej spolupráce všetkých zložiek Integrovaného záchranného systému.

Ocenenie v kategórii „Záchranársky čin laickej verejnosti“ získal Ing. Ladislav Slávik, ktorý v septembri minulého roka spozoroval požiar strechy obecného úradu v obci Nové Sady, ktorého súčasťou je aj materská a základná škola. Pán Slávik ohlásil požiar na linku 150 a spolu so svojou manželkou a ďalšími pracovníkmi obecného úradu začali s evakuáciou detí z 2. poschodia horiacej budovy. Z objektu sa im pred príchodom hasičov podarilo vyviesť niekoľko detí, medzi ktorými sa nachádzala aj vnučka pána Ladislava.

V kategórii „Záchranársky čin laickej verejnosti – deti“ si ocenenie odniesli žiaci 9. ročníka na základnej škole Patrik Marcinek a Martin Donoval. Pomohli mladému mužovi z Nitry, ktorý skolaboval na ulici a upadol do bezvedomia. Chlapci privolali ZZS, zraneného oživovali masážou srdca a po príchode profesionálnej pomoci naďalej aktívne a cielene spolupracovali so záchranármi.

„Zlatý záchranársky kríž profesionálov jednotlivcov“ získal MUDr. Juraj Ország, ktorý ako lekár dôchodca v pohotovostnej ambulancii v Želiezovciach pomohol mužovi s alergickou reakciou po uštipnutí včely. Mužovi v bezvedomí podal kyslík a v osobnom vozidle ho odviezol do svojej ambulancie, kde sa neskôr prebral.

V tejto kategórii boli udelené až dve čestné uznania. Prvé si odniesol Ing. Jozef Horváth, príslušník z OO PZ Dvory nad Žitavou. Pán Horváth zachránil na rybačke život svojmu kamarátovi, ktorého zradilo srdce. Oživoval ho približne 20 minút až do príchodu ZZS, čím mu zachránil život.

Druhé čestné uznanie získal príslušník HaZÚ rtm. Adam Ďarmati, ktorý v čase svojho služobného voľna poskytol prvú pomoc 16 mesačnému dieťaťu. V dôsledku vysokej horúčky s prebiehajúcimi febrilnými kŕčmi sprevádzanými premodrením bezvládneho telíčka, prestalo dieťa reagovať a upadlo do stavu s neschopnosťou nadýchnuť sa. Adam Ďarmati bol v správny čas na správnom mieste. Svojou duchaprítomnosťou, psychickou rovnováhou, rýchlou rozvahou a hlavne odbornosťou, poskytol prvú predlekársku pomoc a dieťa zachránil.

Zlatý záchranársky kríž v najprestížnejšej a najnáročnejšej kategórii „Záchranársky čin profesionálneho kolektívu“ získali záchranári z RZP Sabinov Bc. Matej Marcinčin a Ing. Ján Gáll. Posádka RZP bola privolaná na pôrod dvojičiek do obce Kolačkov. Rodička bola naložená do sanitky, avšak krátko po odjazde z miesta bydliska začala rodiť. Posádka bez váhania zastavila a viedla pôrod štandardným spôsobom. Prvé dieťa bolo otočené opačne, teda koncom panvovým. Záchranárom sa dieťa podarilo dostať na svet, avšak nedýchalo. Po poskytnutí potrebnej pomoci sa im podarilo dieťa zachrániť. Druhé dieťa sa narodilo bez hmatateľného srdcového tepu. Záchranári začali s resuscitáciou, ktorá trvala približne 10 minút. Po tejto dobe sa im podarilo dieťa oživiť. Po príchode RLP boli deti aj s matkou prevezené do nemocnice. Vďaka duchaprítomnosti oboch záchranárov sú všetci v poriadku, bez trvalých následkov.

Druhé ocenenie v tejto kategórii získali príslušníci Krajského riaditeľstva HaZZ v Banskej Bystrici: mjr. Mgr. Ján Ťurek, npor. Ľubomír Šidlo, ppor. Ján Baran, npor. Karol Krajčír, npor. Gabriel Gajdoš, por. Ing. Zdenko Chaban, npor. Peter Havrla, pprap. Lukáš Dzúrik, npor. Radoslav Stano, mjr. Ing. Ľubomír Uhrín, kpt. Ján Fekiač, mjr. Jozef Charvát, mjr. Ing. Erik Piater, mjr. Ing. Jozef Fekiač a príslušník Výcvikového centra HaZZ Lešť Marek Maďar. Koncom apríla sa na rýchlostnej ceste R1 v okrese Banská Bystrica stala vážna dopravná nehoda nákladného vozidla a autobusu s deštrukciou prednej časti autobusu. V autobuse sa nachádzali zranené osoby. Na mieste udalosti sa v čase voľna nachádzal aj vedúci oddelenia operatívno-technického Krajského riaditeľstva HaZZ v Banskej Bystrici mjr. Ing. Erik Piater, ktorý poskytol zasahujúcim príslušníkom informácie o počte postihnutých osôb a poskytol predlekársku prvú pomoc najťažšie postihnutým osobám zakliesneným v autobuse ešte pred príchodom hasičov. Príslušníci vyslobodili zranené osoby

z autobusu pomocou vyslobodzovacieho náradia a poskytli zraneným osobám predlekársku prvú pomoc. V dôsledku dopravnej nehody došlo k usmrteniu dvoch osôb a jedenásť bolo zranených, z toho tri osoby ťažko. Všetci postihnutí boli cestujúci z autobusu. Tento zásah bol pre zasahujúcich hasičov mimoriadne náročný.

Zlatý záchranársky kríž za „Najkurióznejší záchranársky čin“ získali práp. Mgr. Milan Peško a ppráp. Mgr. Jozef Bujný z Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Žiline. Policajti pomohli žene, ktorá spadla do odvodňovacieho kanála a zostala zranená a zakliesnená v blate. Policajtom sa po namáhavom a riskantnom zásahu podarilo ženu z kanála vytiahnuť a poskytnúť jej predlekársku prvú pomoc.

„Cena RESCUE reportu za kreatívny prístup k osvete a vzdelávaniu“ bola udelená občianskemu združeniu Hviezda života. Toto občianske združenie podporuje rozvoj a skvalitnenie záchranárskej činnosti na Slovensku. Umožňuje pracovníkom záchranných služieb združovať sa, a tým získavať vedomosti, zručnosti a skúsenosti a spoločne prispievať ku skvalitneniu práce v záchranných službách na Slovensku.

Foto: HaZZ


Warning: Undefined array key "tie_hide_author" in /data/6/b/6b52a850-7cbb-4278-91ab-8d17cb687ce8/firetv.sk/web/wp-content/themes/sahifa/single.php on line 92

Warning: Trying to access array offset on value of type null in /data/6/b/6b52a850-7cbb-4278-91ab-8d17cb687ce8/firetv.sk/web/wp-content/themes/sahifa/single.php on line 92

Check Also

Vrtuľník letí na pomoc zraneným hasičom

Na miesto vážnej dopravnej nehody vyslali dva záchranárske vrtuľníky a tri sanitky. Neskôr sa tam …